2 Mayıs 2019 Perşembe

İstanbul Havalimanının Artıları ve Eksileri

Uzun yıllardır Atatürk Havalimanından defalarca Japonya'ya ve diğer ülkelere uçmuş biri olarak her iki havaalanınıda karşılaştırma yapmak istedim.

x
Atatürk havalimanı küçükmüydü gerçekten de?? Yoooo!!
Diğer bir çok ülkelerdeki uluslararası havalimanı ile karşılaştırıyorum da nice küçük havalimanı olan ülkeler gördü bu göz..

Şimdiye kadar uçup da gözüme en küçük gelen havalimanı Qatarın havalimanıydı. Cidden çok küçük bir uluslararası havaalanına ait. Uçak yere inmesiyle pasaport kontrole gelmeniz 20 dk bile bulmuyor:)
Bir de aktarma yapıyorsanız topu topu 5 dakika da diğer kapıda buluyorsunuz kendinizi:))

Ben Atatürk havalimanını seviyordum ya. Herkes gibi benimde ilk göz ağrımdı o. İstanbul Havalimanı gerçekten de devasa bir havalimanı. Belki dünyaya hava atmak için muhteşem bir büyüklüğe ve lükse sahip olabilir ama yolcular için tam da bir eziyet:))

İstanbul'a iniş saatim 16:10 yazıyordu biletimde. Bende aileme saat 17:00 gibi havaalanında olmalarını istemiştim. Dedim valiz falan vermiyecem, hemen çıkarım dışarı. Hay demez olaydım:))
Evdeki hesap çarşıya uymadı anam!
Dedim yıllardır uçuyorum canım! Herhalde 16:40 gibi kapıda olurum.

16:50 oldu ben ancak uçak çıkış kapısındaydım....
Neden mi? Havalimanı o kadar geniş bir alana kurulmuş ki uçak iniş yaptıktan, kapı çıkışına kadar en az 30 dakikada ancak vardı. Yani 16:03 de iniş yapan uçağımız kapılara yanaşıp kapılarını açması arasında tam 30 dakika sürdü.


Neysem 16:50 uçağın kapısından çıktım. Labirent gibi bir kaç yerden geçtikten sonra önümüze ucu bucağı görünmeyen bir yol gözüktü. Dedim şurdan mı? Burdan mı? Yok burasıda değil şurası sanırım, uzatmayayım işte sanırım bir 30 dakika da Pasaport Kontrol girişini aradım:))

Git git git git yok bir türlü varamıyorsun pasaport kontrolüne:) bu arada Free Wi-Fi kullanayım da ailem merak etmesin dedim. Bir elimde tel, bir elimede valiz giriş yapmaya çalışıyorum ama olmuyor. Diyorki Türkiye cep nonu gir de sana bir kod göndereyim de öyle kullan beni tepe tepe!...

Kardeşim bu free değil mi? Ne yapacaksın mailimi, telimi, kodumu?? Zaten yurtdışından gelmişim ne arar bende Türk telefonu? Ya buraya ilkez gelen yabancılar nasıl bulsun Türk tel no da ona şifre göndersin??
Vallahi de billahi de bu sistem Türkiye'de var. Japonya'da hiçbir şey istemiyor. Kabul ediyor musun linki falan var ona hee demen yeterli. Kurup girmen 20 saniye bile sürmüyor. Bu şimdi Türklerin yaptığı saçma sistem de ne ya??


Neysem kısacası internete giremedim.  Allahtan geçen seneden Türkiyede kaldığım dönemde kullandığım sim card vardı da onu taktım telefona. Ama numarayı ezbere bilmiyorum:)) o anda uğraşırken ailem aradı iyi bir azar işittim:))) bir saati geçti nerdesin? Sanki uçağın pilotu bendim:))

Anlatıyorum havalimanının devasa büyüklüğünü anladı mı? Yok! Anlamadı valla.. o arada tartışırken Anaaa karşıma Türk bayrağı göründü çok şükür.
Türk vatandaşları pasaport kontrolü geldi önüme dedim tamam kontrolden sonra bir 10 dakika sonra yanınızdayım.
Allahtan pasaport kontrol sırası pek dolu değildi. Kontrolden geçmem 10 dakikayı bulmadı.

Tamam kontrolden de geçtim...
Eeeee?? Çıkış kapısı yok....
Vallahi yok bulamıyorum!
Yine labirent gibi sağdan, soldan derken olmayacak görevli polislere birazcık azarlayarak dedim Allah aşkına şu kapı neredeyse bana tarif et sinir oldum.. uçaktan ineli 1 saat oldu ama hala çıkışa varamadım. Dedi yakın burdan çıkınız 10 dakika sonra kapıdasınız 🤔

İyi tamam dedim.. gidiyorum, gidiyorum ama yok işaretleri var Exit diyor, Çıkış diyor ama kendisi yok. Habire Duty Free çıkıyor önüme. Ordada sanırım bir 15 dakika dolandım. Bu arada telefon üstüne telefonlar yağıyor nerede kaldın diye. Ya yok çıkışı BU-LA-MI-YO-RUM.. Nasıl bulamıyorsun diye yine yiyorum azarı..

Bu arada afedersiniz lavaboya uğramak zorunda kaldım. Ama sonunda çıkışı buldum çok şükür.

Ya dünyaya hava atmak için sevinçliyim, mutluyum, gururluyum da anacım yürümekle bitecek gibi değil.. Bu da havaalanına eksi puan katıyor. Öyleyse her uçak kapısında bir araba olsun insanları pasaport kontrole kadar bırakın. Koca koca valizlerle tam 1,5 saat rezil oluyorsunuz.

Dönerken; otobüsle döndüm havalanına. İndiğimiz yere en yakın kapıdan girdim. Güvenlik görevlisi; Biletiniz Business mi diye sordu??? Yoo Economy dedim. O zaman bu kapıdan giriş yapamazsınız hanımefendi, burdan çıkınız diğer kapıdan giriş yapınız diyor. Ne alaka ya??? Ben havalimanına giriyorum, direk uçağa girmiyorum ki?? Benim biletimin economy veya business olması binaya girerken sorulmasına hiçbir anlam veremedim.. etrafa bakıyorum aynı yere giriyoruz..

Böyle bir saçmalığa yeminle ilk kez denk geldim. Atatürk havalimanında böyle bir ayrımcılık yoktu. Herkes her kapıdan havalimanına giriş yapabiliyordu.

Asiana Airlines şirketiyle uçuş yapacam ama yok herhangi bir tabela veya yazı göremedim. Information'a gittim de oradan ögrendim ne tarafta olduğunu. Bu arada "K" alfabenin "N4" ü asiana ya ait:) şimdilik miş:))

Ama en sevdiğim şey canlı kameralı görüştüğümüz Danışma oldu:)) süper bir sistem kurmuşlar bu konu üzerine...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Duygularını bizimle paylaşmak ister misin

Youtube Kanalima Abone Olun

Sosyal Medya Kanallarimdan da Beni Takip eddebilirsiniz