16 Temmuz 2019 Salı

Herşey çok kawaii


Japonca'da sevimli , tatlı anlamına gelen “ Kawaii ” kelimesi günlük hayatta çok yaygındır.
Sevimli gelen her şeye kawaii diyerek tepki gösterebiliriz.
Ayrıca bu akım büyük küçük herkeste her şeyde bir kawaiilik olması gerekir.
Mesela yaşlı bir Japon dedemiz cebinden çıkardığı anahtarlıkta Hello kitty figürü görürseniz torununa ait olmalı diye düşünmeyin derim, çünkü o anahtarlık torununun habersizce dedesinin cebine attığı bir oyuncak değil , bildiğiniz evin kapısını açmak için kullandığı anahtarın anahtarlığıdır J


Kawaii akımı uzun yıllardan beri devam eden popiler bir tarzdır.
Hatta özellikle örnek verdiğim Hello Kitty markasıylada yayılmıştır.
Japonya'da kadın , erkek , çocuk ve yaş sınırı olmaksızın bizdeki gibi belli kalıplara hapsolmadan hemen hemen herkes de bir  kawaii esintisi vardır.

Bu, birinin saç tokasında kendini gösterirken , başka birinin çantasında , not defterinde , çorabında , kolyesinde yada kıravatında kendini bir figür , parıltı herhangi bir sevimlilik şeklinde gösterebilir. Bunlar gülümseten güzellikler aslında sizcede öyle değilmi ?

Yazar : Cemaynur Şahin

1 yorum:

  1. Selamlar!Öncelikle yaklaşık bir saattir yazılarınızı okudum.Gerçekten anlatışınız çok güzel����Japonların hepsi mi böyle kawaii şeylerden hoşlanıyor?Kültürel olarak farklı olduğumuz için herhalde bana biraz ters düşüyor.Konuşma tarzları da tatlı olmaya çalışarak ilerliyor.Normal bir şekilde konuşsam ortamda ters karşılanır mıyım?

    YanıtlaSil

Duygularını bizimle paylaşmak ister misin

Youtube Kanalima Abone Olun

Sosyal Medya Kanallarimdan da Beni Takip eddebilirsiniz