13 Haziran 2016 Pazartesi

Japonya'da "ijime" dışlanma sorunu..

Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi milletten olursanız olun bu sorunla karşılaşma olasılığınız çok yüksek mâlesef. Ülkemizde okuyan/okumayan, zengin/fakir, kısacası kendimizce alt tabaka/üst tabaka diye ikiye ayırmışız.Hepimiz topraktan yaratılmış, iki metrelik kefenle gideceğimiz basit bir kul'uz. Neyin ayrımcılığı?
Neden bu ayrımcılık benim aklım ermiyor özür..
Japonya'da ben bu saydıklarımdan ayrımcılık görmedim yaşamadım.
Hiç bir zenginin bir fakiri ezdigini, hiçbir üniversiteli orta okul mezunu birini eğitimi hakkında küçük gördüğüne şahit olmadım. Ama tabiki de Japonya'da da dışlama "ijime" var.
Japonlar en çok okul ve iş arkadaşlarına yapıyor dışlamayı..
Ve bu işte çok çok acımasızlar. Japonlar için görünüm çok önemlidir.
Biri diğerlerinden kiloluysa, kısaysa, gözlük takıyorsa, diş telleri varsa ve kendisinden bir alt sınıfsa onlar için bu kişiyle dalga geçmek, dışlamak bir eğlence malzemesi demektir.
İncitirmiyiz, üzermiyiz umurlarında değil! Okullarda ijime nasıl olur?

En çok yapılanlar: çelmek takmak, başından aşağı su dökmek, defterlerini karalamak, beslenmesini yere atmak, dayak atmak, vs.. Bir süre devlet lisesinde Türkçe öğretmenliği yapmıştım.
Oradaki öğrencim babası Türk, annesi japon'du. Anaokulundan beri arkadaşları tarafından çok dışlandığını anlatmıştı bana.. Neden diye sordum? Çok güzel bir kızsın..Bir eksiğin veya faklı bir yerin yok..
O da bana onlara göre benim adım farklı, soyadım farklı, babam farklı bu onlar için yeterli bir neden işte!Şaşırdım öyle dediğinde.
Bizde yabancıyız ama çocuklarımdan hiç duymadım arkadaşlarım bana ijime yapıyor diye birşey söylemediler. Acaba benimkilerede yapıyorlar mı diye kuşku girdi içime.
Ertesi gün okula gittim öğretmeni ve müdürleriyle konuştum.
Okulunuzda çocuğum için her hangi bir dışlama veya dalga geçme gibi birşey oluyor mu? Çocuğum bana birşey anlatmıyor dedim? Öğretmen ve müdür kesin ve net olarak asla öyle birşeye izin vermiyoruz. Olmaması için'de çok dikkat ediyoruz ve çok sert dille uyarıyoruz çocuklarımızı.Bizim okulda ijimeye kesinlikle karşıyız dediler. Biraz da olsa içim rahat etti bu konuşmadan sonra.. Bu yaştaki çocuklar dışlanmaya maruz kaldıklarında bütün hayatı boyunca bu etkiden kurtulamiyorlar. Başarılı ama kendini gösteremeyen çocuklarla dolu Japonya..İjimeye maruz kalınan ikinci ortamda iş ortamıdır. Japonya'da mevki çok önemlidir.
Okul'da bir üst sınıf öğrencisi ve iş yerinde üst kademe bir çalışana " Sempai - 先輩 " denilir. Sempai, patron ve müdür'den sonra sana emir verecek 3. Kişidir.

Hiçbir statüsü olmasın, hiçbir mevkisi olmasın, senden en fazla 1 ay önce iş başı yapsın o yinede senin üstündür. Sana emir vermeye, seni ezmeye, sana bağırmaya, seni dışlamaya hakkı vardır.
Çok çok dua edin de sizden sonra birileri daha girsin iş'e :)ozaman kurtulursunuz bu saçmalıklardan:)
Japonya'da ölüm oranlarının %10 iş/ev kazaları, %60 intihar vakaları, %30 da yaşlılık sonucu oluyor. İş arkadaşları veya okul arkadaşları tarafından dışlanma sonucu intihar etme vakkaları çok yüksek. Öyle insanlar varki işlerinde başarılı, iyi bir mevki sahibi, birşeylere sahip durumu iyi.
Geneli de okumuş üniversite mezunu.. Ama ölüm nedeni 'intihar' buna anlam veremiyorsunuz?
Böyle bir insan neden canına kıysın ki diyorsunuz..
İşin derinliklerine inildiğinde psikolojisi bozulmuş, ruhsal çöküntü  içinde canına kıymış gencecik insan.
Çevre baskısı, dışlanma ve iş saatleri uzunluğundan dolayı kaldıramıyor bünye.

3 yorum:

  1. Ben bunu Depresyon hastalığım yüzünden okulda çok yaşadım.

    YanıtlaSil
  2. bu konuyu dizi ve filmlerde de cok isliyorlar. Kafamda en cok soru isaretleri olan mevzu da ijime konusu aslinda...Turkiye`de de oluyor fakat cocuktaki bu davranisin sebebi aileden kaynaklaniyor kanisina vardim. Annem de ogretmendir ayni okulda ogrenciydim, birine herhangi bir kotu davranisim olsun canima okurdu.(・へ・)ama iyi yapmis.

    YanıtlaSil
  3. Japonya'da Türkçe öğretmeni olmak mümkün mü? Birde animelerde mangalarda çok görüyoruz öyle durumları resmen toplumun bir parçası gibi olmuş bu durum

    YanıtlaSil

Duygularını bizimle paylaşmak ister misin

Youtube Kanalima Abone Olun

Sosyal Medya Kanallarimdan da Beni Takip eddebilirsiniz