2 Aralık 2020 Çarşamba

Japonya'da boşanmış kadının toplumdaki yeri

 Japonlar'da dul olmak nasıldır diye düşünüyorsunuz? Bu konuda bir fikriniz veya bilginiz var mıydı? Dul olmak sadece bizim ülkemiz veya orta doğu için büyük bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?

Yanılıyorsunuz..

Bu sorun bence tüm dünyada bir sorundur. Dul kadının her zaman toplumdaki yeri farklıdır. Bakışlar her yerde üzerlerindedir.

Japonya'da bir kadın evlenirken cümle alem duyar bunu. Büyük bir gururla. Göğsünü kabarta kabarta parmağındaki alyansını göstererek evlendiğini okul, mahalle, iş arkadaşlarına duyururlar. Çünkü japon kadını içinde erkeği içinde zor bir karardır.

Aslında bu karar daha çok erkek için zordur. Erkekleri çok seçicidir. Kolay kolay evliliğe karar veremez. Bu nedenle de evlilik dışı birlitelik, evlilik içindeki birlikteliğe oranla %60 daha fazladır. O kadar çok aileye denk geldim ki kucaklarında ve yanlarında eteklerine tutuşmuş çocuklarıyla nikah kıyan gelin ve damat. Bu bizim ülkemizde anormal bir durum olsa da Japonya'da sistem bu şekilde yürüyor.

Önce tanışılır, birlikte yaşanır, çocuklar doğar ve güzel giden bir birliktelikse resmiyete dökülür. 5-10 yıllık aile dediklerimiz ancak çocuklarla birlikte düğün yapıyor.

Aslında bu nikah konusu daha çok kadınların baskısıyla olan bir şey. Erkek için hiçte önemli olmayan boş işler. Ama kadın kendini güvenceye almak istiyor haliyle.. Evliliği boyunca eşinin maaşından, sigortasından, aldığı evden, arabadan, emekliliğinden yararlanmak istiyor doğal olarak. Hangi kadın istemez ki değil mi? Haklılar..

Japonya'da evli bireylerden erkek olan ev satın aldıysa 30 yıllık taksitle ödemeye başlar. Bu 30 yıl içinde ertesi gün olsun, 10 yıl sonra olsun vefat ederse evin tüm borcu silinir. Ev tamamen ücretsiz olarak kadına kalır.

Evliliği herkes tarafından onaylanmış, ilerlemiş bir kadın, evliliği kötüye gidiyorsa da bunu asla kimseyle paylaşmaz. Anne, kız kardeş gibi en yakını harici kimse bilmez bunu. İçerde kan kussa da dışarıda şerbet içtim der. Şiddet de görse inkar eder.

Japon kadınları asla mahallesindeki komşusuna, okuldaki arkadaşına, ofisindeki iş arkadaşlarına evliliği hakkında tek bir kelime etmez.. Yüz sıfatından da anlayamazsınız durumunu. Nasılsın diye sorduğunda dünyanın en mutlu insanı olduğunu göstermek için çabalar.

Japon kadını evliliği kötüye gittiyse hiç uzatmaz. Hemen ayrılma kararı alır. Minneti yoktur eşine..Neden olsun ki? Bir önceki yazımda paylaştım bunun sebebini okuyun lütfen.

Japonya'da çalışan kadın sayısı ciddi rakamlarda. Ev hanımıyım diyene ben rastlamadım doğrusu. Rastlayan varsa yorum kısmında bizimle paylaşabilir:)

Kadın boşanmış, evler ayrılmış, adam kendi hayatını ve düzenini kurmuş. Kadında aynı şekilde düzenini kurmuş. Ama bunlardan etrafinda ki kimsenin haberi olmadan. Özellikle de işyerindeki arkadaşlarının asla haberi olmamıştır.

Eeeee nasıl farketmez kimse? Soy ismi değişmiştir, farkederler ya! Diyorsunuzdur eminim.. Hayır soy ismini de değiştirmemiştir bu kadın. Japonya'da boşanmış kadınların çocuğunluğu eski boşanmış eşinin soyismiyle hayatına devam eder. Soy ismi değiştirdiniz mi iş yerinde iyi gözle bakılmazsınız. Dışlanırsınız, hor görülürsünüz, ayıplanırsınız, arkanızdan dedikoduları olan bir kadın olursunuz..

Hani bizde mahalle dedikoducuları olur ya? İşte Japonya'da da ofis dedikoducuları diye lanet bir toplum var. Her boktan mesele için yüzüne değil de arkasından konuşmayı severler. Bir de dulsanız vah halinize. Bu nedenle ki kadın boşandığından bahsetmez, soyadını değiştirmez..

Mahalle veya oturduğu apartmanda var mı? Yok.. sehir merkezinde oturuyorsan zaten komşunun yüzünü tanımazsın. 10 yıllık yan komşum kim bilmem..

Ama küçük bir mahalledeysen oralarda da vardır muhakkak orasını bilemiyorum. Ama ben bu durumda olan çok arkadaşıma denk geldim. Hatta size bir anımı anlatmak istiyorum.

Bizim Hamza'nın ilk okul 1. Sınıftan beri tanıştığım iki arkadaşım var. İnanın bacı kardeş gibiyiz. Line'da 3 kişilik grubumuz var. Yılda en az iki kez toplanır yemek yeriz. Günlük sohbet ederiz. Eee diyorsunuz demi:) bu arkadaşımın biri tam 9 yıl önce boşanmış ve benim haberim yok.. inanabiliyor musunuz??

O na o kadar kızdım ki bir o kadarda üzüldüm. Neden bunca sene bana anlatmadın dedim? Bu bizde ayıp dedi. Utandım, kimsenin bilmesini istemedim dedi.

Ya ama oturduğun evi eşin aldı dedin, altında jip var, ailecek yılda iki kez tatile gidiyorsunuz, evin tüm masrafını karşılıyor bu nasıl oluyor anlamıyorum dedim.. oturduğu evi görseniz 40. Katta bir gökdelende yaşıyor ve evi italyan tarzı döşenmiş. Eşi bir ilaç firmasının sahibi. 

Hiç bağımızı koparmadık diyor. 9 yıldır boşanmışız ama belki ilerde yine evlenebiliriz o yüzden anlatmak istemedim dedi.. Ya bana bahsetmemiş olman beni çok üzdü dedim.. Şimdi boşanalı 12 sene olmuş ve geçen ay tekrar evlendiklerinden bahsetti. O kadar çok mutlu oldum ki onun adına.

Bu örnekte gördüğünüz gibi kadın 9 yıldır boşandığını anlatmadı ama evlendiği ay hemen söyledi.. ha bu arada da soyismini hiç değiştirmediği içinde anlayamamıştım.

Anlayacağınız canım gibi sevdiğim insan bile sizden saklayabiliyor. Sonuçta aile dışındasınız onun için. Ne kadar da birbirimize bacı gözüyle baksakta saklamış benden. İş yerimde de çok vardı boşanmış ama sır gibi saklayan. Hatta zorla lafı ağzından alıpda yabancı olduğum için nolur kimseye bahsetme diye tembihlendiydim..

Japonya'da da dul olmak zor.. Dulum diyebilmekte..

Bir sonra ki konumuz " Japonya'da boşanmış kadınlara devlet desteği " mutlaka okuyun. Şaşırtıcı bilgiler içeriyor ☺️

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Duygularını bizimle paylaşmak ister misin

Youtube Kanalima Abone Olun

Sosyal Medya Kanallarimdan da Beni Takip eddebilirsiniz