7 Ocak 2021 Perşembe

İdrar yolları iltihapı oldum

Dün, sabah uyandıktan sonra bir türlü ısınamadım. Elektrikli soba açık, ev sıcak, üzerimi sıkı sıkı giymişim. Cam, kapı da kapalı!Neden ısınamıyorum bugün derken öğleden sonra yavaş yavaş ateşimin yükseldiğini farkettim.Kendi kendime Korona mı oldum ne bu bir anda ateş çıktı, üşütme tuttu beni?

Böbrek hastası biri olarak Nefroloji doktorum her zaman evde bulunması için bir kaç soğuk algınlığı ilaçları vermişti. Hemen kalkıp onlardan birer tane aldırdım. Yüzümün yandığını git gide hissetmeye başladım. Zamanla tüm vücudum hem yanıyor hem de öyle bir donuyorum ki tirtir titriyorum.

Dolapta kaynatıp içilecek hiçbir şey de yokmuş. Sıla'ya dedim hemen git bana marketten Limon ve Zencefil al gel.. Evde de Nane, Kekik var hepsini kaynatıp içersem iyi gelir bana. Türkiye'de kaldığım süre boyunca Aile hekimimiz bana bunlarla geçirmemi tavsiye etmişti. Türkiye'deki aile hekimleri ilaç yazmıyor. Nefroloji doktoru soğuk algınlığı ilaçları verdiğini daha sonra öğrenmiştim..

Neyse işte.. Sağolsun Nane ile Zencefil geldi.. Hemen güzel bir karışım yapıp içtim. Üzerine de yattım. Yatıyorum ama yorganın altında öyle bir titriyorum ki sanki dersiniz alaskada buzların üzerine yatmışım. Ne vücudum ne de ayaklarım ısınmıyor..

Titreme ile birlikte ateşimin yüksekliği birbirine karışmış halde uyumaya çalışıyorum. Zar zor bir kaç saat uyudum. Gözümü bir açtım gece 01:20 lavaboya gidesim geldi. Çıkıcam ama gözümde nasıl büyüdü o yataktan lavaboya gitmek! Bulabildiğim en kalın battaniyeyi sardım kendime gittim lavaboya.

İdrarım gelmiyor! Normalde 2 dakika da gelen idrar yok damla damla. Eyvah! Dedim.. İdrar yolları iltihaplandı galiba:( Çünkü böbrek hastalığında yüksek ateş ve idrar yolu iltihabı böbrek için çok tehlikeli..

Hafiften bir ağrı da oluştu ilk idrarı yaparken. Şöyle böyle tam 30 dakika bekledim öylecek. Damla damla da olsa mesaneyi boşaltmak zorundayım. Eğer bir mikrop varsa ve idrarı o şekilde bırakırsam böbreği hızlıca çürütür. Son damlasına kadar bekledim. Yarım saat sonra çıktım.. Çıkar çıkmazda 500 ml su içtim. Dedim en azından iltihabı temizleyeyim sabaha kadar.

Gece boyunca 2 kez lavaboya kalktım ve son damlasına kadar mesaneyi boşaltıp yeniden taze su tükettim. Ateşimi ölçtüm her defasında hala ateşim 38.3 çıkıyordu. Tekrar zar zor uyuya kaldım. Sabah Sıla'nın uyandırmasıyla irkildim. Ateşimi ölçmek istedi. 37.2 çıktı. Ateşim inmiş çok şükür. Gece uyuyamadığım için, Sıla okula gittikten sonra evin sessizliğinde 10:30 kadar uyumuşum.

Uyanır uyanmaz gece yaptığım gibi tekrarladım bu 3 aşamayı da. Hemen Böbrek hastanemi aradım. Dünden beri olanları anlattım ve hemen hastaneye gelmemi istediler. Ama tek şartla! Normal hasta giriş çıkıştan değil de yan tarafta karantina girişinden istediler. Sebebiyse dünden beri ateşimin olması.

Japonya'da kış mevsimlerinde salgın hastalıklar çok yaygın.. domuz gribi, kuş gribi, influenza gribi şimdi de Korona.. Japonya'da kış mevsiminde ateşiniz yüksekken asla habersiz hastaneye gidemezsiniz! Haber vermeden gittiğinizde kızıyorlar ve o an önlem almak için ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Büyük hastane olsun küçük klinik olsun haber vermeden sakın gitmeyin.

Yaz ve baharlarda önemli değil. Salgın mevsiminde geçerli bu durum. Malum korona dönemindeyiz şuan 365 gün geçerli bur yasaklar.

Neysem, kalktım hazırlandım alacele çıktım gittim hastaneye. Hemşirenin dedigi kapıdan zile bastım. Oradaki görevli de karantina bölümündeki hemşirelerden birine bildirdi. 15 dakika soğukta kapıda bekletti kadın beni... 15 dakika sonra son derece tedbirli her yeri korunaklı bir hemşire beni kapıdan alıp karantina bölümüne soktu. İlk önce bir form doldurttu.

Ateşim ne zaman çıktı, tat kaybı var mı, koronı biriyle irtibatta oldun mu hiç, öksürük var mı, nefes darlığı var mı, boğaz ağrısı var mı, kalabalık bir ortama girdin mi, 2 hafta içinde Osaka'dan dışarı çıktın mı, 2 hafta içerisinde yurtdışına çıktın mı, korona testi yaptın mı..

Bunları sordu bende hepsine No no No no işaretledim. Böbrek hastasıyım ve idrar yolu enfeksiyonundan da şüpheleniyorum dedim. Sürekli 5 dakika arayla gitti geldi. Hastane kartımı istedi verdim. Verirkende öyle eldivenle direk almadı! Ayreten bir poşet getirmiş onun arasına koyarak aldı:)

Sonra PCR test çubuğu getirdi. Burnumdan içeri 2 santim ileri kendim koyacakmışım, 5 defa yuvarlayarak çevirecekmişim, 5 saniye boyunca olduğu gibi bırakacakmışım. Hepsini de yaptım, bir tüpün içine koydum verdim. Parmağımdan bir şeyler ölçtü, tansiyonumu ölçtü gitti.

Sonra kan alma tüpleriyle ve idrar biriktirme bardağıyla geri geldi. 3 tüp kan aldı, bir de idrarımı verip bekledim. Yukarda 6 ay da bir gittiğim Hnyoukika naika dediği " İdrar yolları " bölümündeki doktorum gelecekmiş. Onu bekledim

İdrar yolları doktorum geldi. Önce muayene etti sonra da Ultrason ile böbreğimi ve mesanemi kontrol etti. Mesanemde hala idrar olduğunu görünce lavaboya gönderdi beni. İdrarımı yaptıktan sonra tekrar mesaneye baktı ve idrar birikimi yok dedi şükür. Normalde mesanemde idrar birikintisi kalıyordu eskiden. 2 kere operasyon geçirdim bunun için. Onsan beri birikimi azalttı.

1 haftalık antibiyotik yazdı. 2 hafta sonra da beni hastaneye çağırdı. 6 ay da bir idrar yolu kontrolu yapılıyor bana. Bende bir de idrar kaçağı problemim var. Yani idrarım mesaneden tekrar böbreğe doğru geri kaçıyor ve bu da mikroplu idrar böbreğe zarar vermesi demektir. Alttan ilaçlı bir sıvı enjekte edilip, büyük bir Röntgen makinesinde 20 dakika yatıp idrarın tekrar böbreğe kaçıyor mu kontrol ediliyor. Sonra da yapay klozete oturtup sağ taraftan röntgen makinesi çalışır vaziyetteyken idrarımı yapmam isteniyor. Benim sonur idrar yaparken o an idrarım böbreğe doğru kaçıyor olması. Bu geçirdiğim küçük operasyonlarla o şimdilik önlendi ve böbrek biraz daha rahatladı.

Hemşire bir formla geri döndü. Bugün gün içerisinde hastaneden bana telefon gelecekmiş. Bana yapılan korona test sonucunu bildireceklermiş. Negatif veya Pozitif hangisiyse telefonla haber edilecekmiş. Yine de korona varmış gibi davranmamı, kimseyle irtibata geçmememi söyledi ve formda yapmam gerekenleri uygulamamı istedi. Bakalım sonuç ne çıkacak? Aşağıda verdiğim instagram adresimde, hikayemde haber vericem sizlere:)

Sonra aynı hemşire ilaçlarımı da getirdi. Eczaneden almıyormuşuz. Kendileri veriyormuş. 3 çeşit ilaç getirmiş. ilacın biri günde 3 kez, diğeri 2 günde 1 , diğeri de hemen şimdi 2 tanesini birden içecekmişim. 

En çokta burada aktifim👇

www.instagram.com/osakaninmuhtari

Not: Korona PCR test sonucumu şimdi telefonla aldım. Çok şükür Negatif çıkmış 🥰

Onlarca Takipçim, arkadaşım merak edip sormuşlar. Her birinize tek tek teşekkür ederim. İyiki vardınız ❤️

2 yorum:

  1. Geçmiş olsun Aysel Abla kendine çok dikkat et 🙂

    YanıtlaSil
  2. Geçmiş olsun kendinize dikkat edin ����

    YanıtlaSil

Duygularını bizimle paylaşmak ister misin

Youtube Kanalima Abone Olun

Sosyal Medya Kanallarimdan da Beni Takip eddebilirsiniz